Inseminace - Ultrazvuk

První ultrazvukové vyšetření se uskutečnilo 20. listopadu 2002 po 11 týdnech od provedení inseminace. Po objevení plodu o velikosti 2 mm (!!!) zavládla obrovská radost - Delhi je březí a je první samicí slona indického, která byla v Evropě úspěšně oplodněna (jediné indické slůně se po inseminaci narodilo v roce 1999 v USA ve washingtonské ZOO). Také je první, kdy se inseminace podařila po převozu spermatu hned na první pokus a celkově osmou slonicí na světě, u které se umělé oplodnění podařilo. Z těchto osmi případů se narodila již čtyři slůňata, další čtyři se na svůj příchod na svět teprve chystají. V celé Evropě se po inseminaci narodilo dosud pouze jediné slůně, ovšem slona afrického, a to v roce 2001 v ZOO Vídeň.
Kliknutím na fotku ji zvětšíte. Kliknutím na fotku ji zvětšíte. Kliknutím na fotku ji zvětšíte.

Třetí ultrazvukové vyšetření se konalo 23. ledna 2003 a mělo potvrdit či vyvrátit ohromující podezření, že Delhi čeká dvojčata (ultrazvuk 5. ledna 2003). Proto německý tým z IZW Berlín přivezl dokonalé přístroje na špičkové úrovni. Definitivní závěr zní: Delhi čeká jedno slůně, které momentálně měří 11 cm. Na první pohled to může vypadat jako zklamání, ale opak je pravdou! Jedno mládě má totiž daleko větší šanci přečkat poměrně dlouhou dobu březosti a narodit se bez jakýchkoliv komplikací. Tato významná událost byla prezentována na tiskové konferenci za účasti zástupců ZOO, týmu IZW Berlín, který celý zákrok prováděl, primátora města Ústí n. L., zástupce hejtmana Ústeckého kraje a dalších představitelů politického a společenského života kraje.
Kliknutím na fotku ji zvětšíte. Kliknutím na fotku ji zvětšíte. Kliknutím na fotku ji zvětšíte.

Čtvrté ultrazvukové vyšetření proběhlo na 4. března 2003 - slůně měří cca 30 cm. Delhi je v pořádku a své "těhotenství" snáší dobře.
Kliknutím na fotku ji zvětšíte. Kliknutím na fotku ji zvětšíte.

Páté ultrazvukové vyšetření, které proběhlo 4. května 2003, zvýšilo hladinu adrenalinu všech přihlížejících pracovníků ze zoologické zahrady. Monitor ne a ne ukázat již známý obrázek plodu a také doba hledání v útrobách Delhi se stále prodlužovala. Nakonec se na chvilku objevila hlavička, ale než ji pracovníci IZW stačili zaměřit, zase zmizela. Pak se ale ukázalo, že tým z IZW byl naprosto klidný a vše zcela prozaicky vysvětlil - slůně je v pořádku, ale jak roste, je čím dál tím těžší a klesá stále níž do břišní dutiny Delhi. Sonda má dosah cca 20 - 25 cm, a proto je zcela normální, že po určité době březosti již není možné plod pomocí ultrazvuku objevit.
Kliknutím na fotku ji zvětšíte. Kliknutím na fotku ji zvětšíte.