Porod - text
Dne 12.5.2004, po dlouhém a náročném tréninku, byli sloni úspěšně zavedeni na nový pavilon slonů. Od tohoto dne byli sloni pod neustálým 24hodinovým dohledem.Sloni si postupně zvykali na nový sloninec a Delhi byla dále pravidelně odebírána moč a krev, která posléze putovala na vyšetření hladiny hormonů.
Hladina progesteronu v krvi neustále klesala a v pátek 25.6.2004 se dostala téměř na nulovou hodnotu. To signalizuje, že dva roky očekávaná chvíle může nastat každou hodinou. Vlastní porod začíná odchodem hlenové zátky, kterou jsme nalezli v neděli 27.6.2004 při večerním mytí slonů ve stáji. Kolem desáté hodiny večerní nastaly u Delhi kontrakce, a proto byl svolán celý porodní i záložní tým. Stahy se postupně zintenzivňovaly, z původních 15 minut až k zhruba 2 minutovému intervalu. S příchodem rána však náhle ustaly. Sloní porody probíhají převážně v noci, proto ranní přerušení porodu není až tak neobvyklé.
V pondělí 28.6.2004 ráno jsme se marně snažili vyvolat porod rektálními masážemi a po telefonické konzultaci s týmem IZW Berlin (Institut fur ZOO-und Wildtierforschung) jsme další kroky nechali na příští noc. Bohužel ve 12.30 odešla Delhi plodová voda... V 18.30 dorazili kolegové z IZW a takřka okamžitě po aplikaci Estrogelu se opět začalo s rektálními masážemi. Pomocí dopplerova ultrazvuku byla zjištěna přesná poloha slůněte a bylo potvrzeno,že je stále živé.
V úterý ve 4.30 byl infuzně podán Oxytocin a po ultrazvukovém vyšetření bylo bohužel již zjištěno nedostatečné zásobení slůněte krví a mírné zkalení zbytku plodové vody. V těchto dnech, vždy s příchodem dalšího rána, nastala v porodu pauza, kdy jsem se snažili zlepšit ne zrovna ideální polohu slůněte pravidelnými procházkami nejen po stáji, ale i ve výběhu.
V průběhu celé noci z úterý na středu byly dále prováděny masáže, ovšem bez velkého úspěchu. Proto se začalo vážně uvažovat o operativním vyjmutí slůněte (tzv.episiotomie). U slonů je ovšem každý chirurgický zákrok nesmírně složitý a riskantní, protože vzhledem k anatomické zvláštnosti sloního dýchacího aparátu musí být slon při operaci zavěšen na speciálních popruzích, dále pak hrozí velké nebezpečí následných infekcí a dalších pooperačních komplikací.
Ve středu, hned jak byly obě slonice odvedeny do výběhu, jsme začali trénovat zavěšování popruhů, které byly ochotně zapůjčeny drážďanskou ZOO, dezinfikovat stáj a shánět veškeré další pomůcky a medikamenty pro operaci Delhi. Navečer byly slonice zavedeny do pavilonu, Delhi uvázaná vůbec poprvé ve svém boxu, bylo pečlivě vydezinfikováno okolí budoucího řezu a následně bylo přistoupeno k předoperačnímu vyšetření. Při tomto vyšetření se naštěstí ukázalo, že slůně v porodních cestách postoupilo mírně kupředu, a tím se zvýšila šance přirozeného porodu. Proto byla operace dočasně odvolána...
Celou noc se středy na čtvrtek byly nadále prováděny rektální masáže, aplikovány medikamenty a u Delhi, ač již velmi vysílené a unavené, se podařily obnovit kontrakce. Poslední masáž byla provedena ve 4.25, pak byla Delhi odvázaná a po stáji se pohybovala na volno. Ve 4.58 Delhi přirozeně porodila, a to v blízkosti Kaly, která jí jemnými dotyky chobotem v poslední fázi porodu pomáhala a utěšovala. Porod proběhl v naprostém tichu...
Sloní sameček byl bohužel mrtvý. Byl vysoký 105 cm, dlouhý 145 cm a vážil 133,4 kg. Následné tomografické vyšetření mláděte ukázalo, že bylo plně vyvinuté, bez jakýkoliv defektů. Příčinou jeho úmrtí bylo zřejmě zadušení v porodních cestách. Porod byl dlouhý a komplikovaný zřejmě z důvodu špatné přední polohy slůněte se zkříženýma nohama a jeho značnou velikostí. Rovněž relativně vysoký věk (na prvorodičku) Delhi mohl hrát svou roli. Slůně bylo darováno Národnímu muzeu v Praze, kde bude v budoucnu vystaveno.
V úterý 6.7.2004 ve 3.15 vyšla placenta, která vážila 17,1 kg. Delhi se nadále zčišťovala další dva měsíce. Po porodu se objevil velký otok v břišní oblasti a od 28.7. do 1.8.2004 měla Delhi teploty a byla nervózní. Pak se zdravotní stav už jen zlepšoval. Dále jsme měsíc po porodu prováděli oddojování mleziva a posléze mateřského mléka, které bylo zamraženo a bude sloužit pro případnou potřebu nejen naší, ale i ostatních ZOO.
Pro povzbuzení celého porodu bylo aplikováno tak velké množství léčiv, že jsme u některých z nich spotřebovali téměř veškeré zásoby v Ústí a okolí (např. estrogely, Oxytocin, Finadyne, Buscopan, Calcium, prostaglandi.