Naši sloni - Péče o slony

Kvalitní péče o slony je u nás samozřejmostí

Péče o kůži

Kliknutím na fotku ji zvětšíte. Sloní kůže je přes svou tloušťku nejcitlivějším orgánem sloního těla a vyžaduje proto pravidelnou péči. Sloni, žijící ve volné přírodě, se proto často koupou, pohazují se pískem, vyvalují v blátě, zahazují prachem či hlínou. Zaschlá vrstva bláta či prachu vytváří na jejich kůži ochranný film, který je chrání nejen před prudkým slunečním zářením, ale i nežádoucími parazity. Sloni obtížně regulují svoji tělesnou teplotu, a tak se výše uvedenými aktivitami zároveň ochlazují. Drbáním kůže o kmeny stromů či skály dochází k masáži a zbavování se staré pokožky, rovněž se tak sloni brání nevhodnému přerůstání kůže.

U slonů, chovaných v zajetí, přebírá odpovědnost za dobrý zdravotní stav sloní pokožky člověk. Zoologická zahrada v Ústí nad Labem chová slony od roku 1985, respektive 1987. Už od samotného začátku zde byla péče o sloní kůži značná pozornost. Během času doznala tato péče jen mírné změny, a to v souvislosti s růstem slonů, ročním obdobím a novými zkušenostmi ošetřovatelů.

Ošetřování kůže

Kliknutím na fotku ji zvětšíte. Přestože ústecká ZOO chová pouze dva indické slony a péče o ně je stejná, jejich kůže je značně rozdílná. Rozdíly jsou v tvrdosti, vrásčitosti, citlivosti i růstu chlupů. Způsoby a styly péče o sloní kůži jsou závislé na mnoha faktorech, které jsou v jednotlivých ZOO rozdílné. Jde o to, zvolit v daných podmínkách a možnostech takovou péči, která by vedla k dlouhodobému zdravotnímu a psychickému prospívání.

a) koupání

Sloni jsou každý den dopoledne koupáni vlažnou vodou za pomoci vysokotlakého přístroje a drátěných (měděných; mosazných) kartáčů. Ošetřovatel je přitom v těsném kontaktu se slonem, a tak nejen, že zbavuje sloní pokožku nečistot, masíruje a kůži prokrvuje, ale zároveň utužuje a prohlubuje ještě více vztah důvěry a vzájemného poznávání se se slonem, jakožto i jeho poslušnost a ovladatelnost. V zimním období, zvláště je-li venkovní teplota pod bodem mrazu, je toto koupání značně omezeno. Kůže není tak perfektně prokrvena a zbavena mastných nečistot, ale rychleji usychá. Koupání se zkracuje jen na nejkratší možnou dobu a sloni se před odchodem ven ze stáje nechávají oschnout. Pokud venku mrzne, natírají se slonům jejich tenké ušní boltce vazelínou, a tak jsou chráněni proti omrznutí. Při větších mrazech či nebezpečnému náledí sloni zůstávají doma v pavilonu.

Kliknutím na fotku ji zvětšíte.

b) pobyt ve výběhu

Aktivita slonů ve výběhu během parného léta není příliš velká a raději vyhledávají stín, zahazují se pískem a ochlazují se máváním ušima. Jelikož ve výběhu zatím není bazén, sprchují je ošetřovatelé vodou.

c) odpolední (večerní) sprchování

Uskutečňuje se opět ve stáji a kůže je tak zbavována nečistot. Teplotu vody se upravuje dle venkovního klimatu.

Péče o nohy

Kliknutím na fotku ji zvětšíte. Díky každodenní péči jako je ometání chodidel, vybírání zašlapaných kamínků, udržování čistoty stáje, pohybu při procházkách a koupání, nebylo nutné slonům do věku 12, respektive 14 let výrazně nehty upravovat. K výraznějšímu zabrušování nehtů se přikročilo až v tomto věku, i když jsme si byli jsme vědomi toho, že se touto korekcí urychlí další dorůstání až přerůstání rohoviny, která si vyžádá opakované úpravy nehtů. Zabrušování nehtů bylo zpočátku prováděno na stoličce (ve stoje), ale nejvíce se osvědčil způsob úpravy nehtů vleže na boku, který sloni dobře znají (používá se i při koupání), a při kterém vydrží dlouhou dobu v klidu.