Naši sloni - Denní režim slonů - léto

06:55 - 07:00 Příchod ošetřovatelů
Kliknutím na fotku ji zvětšíte. 07:00 - 07:30 Úklid stáje
07:30 - 08:30 Snídaně slonů
08:30 - 10:30 Mytí slonů (úprava nehtů, klů, trénink)
11:00 - 11:45 Procházka slonů
12:00 - 17:00 Pobyt slonů ve výběhu
14:30 - 14:45 Cvičení slonů
17:00 - 18:00 Zavírání slonů do pavilonu, sprchování, napájení, uvazování, krmení

Po příchodu do pavilonu se ošetřovatel se slony přivítá a po zběžné kontrole je přiváže na řetězy a spustí hydraulické sloupy, které oddělovaly zvířata ve svých ložnicích. Smete z nich hrubé nečistoty, zkontroluje a očistí jim chodidla, uklidí stáj a předloží slonům snídani (bedýnka zeleniny či ovoce pro každého). Po snídani jsou sloni napájeni vodou z hadice a začíná dopolední mytí, při kterém ošetřovatel kartáčem a vysokotlakou vodou zbavuje sloní pokožku nečistot a přerůstající kůže. Druhý slon v té době požírá špalíky ze stromových větví. Poté, co je takto umyt i druhý slon, ošetřovatel oba odváže a sloni se volně pohybují po stáji krmeni větvemi okusu. Čas dopolední sloní koupele je aktuálně zpestřen zabrušováním nehtů, klů či jiným drobným ošetřením, rovněž tréninkovým výcvikem.

Kliknutím na fotku ji zvětšíte.

Nedílnou součástí sloního programu dne jsou procházky po ZOO a okolí, které časově navazují na předešlé koupání. Kopcovitý terén ústecké ZOO, okolní louky a listnatý les na Mariánské skále s rozmanitě tvrdým podkladem blahodárně působí na kondici, zdravotní stav a dobrou psychiku slonů. Po procházce (při které asistují dva ošetřovatelé) jsou sloni odvedeni do výběhu, kde jsou až do cvičení ponecháni bez přímého dozoru svým "sloním" aktivitám. V této době ošetřovatel čistí stáj, uklízí přilehlá prostranství a připravuje krmení.

Cvičení slonů - další důležitá část denního režimu - se koná za příznivého počasí každý den v pevně stanovený čas. Jedná se o ukázku základních (přirozených) cviků, které jsou nezbytné pro každodenní ošetřování. Cvičením se vylepšuje ovladatelnost, poslušnost a vzájemná důvěra mezi člověkem a slonem (cvičí většinou dva ošetřovatelé, někdy i jeden). Po cvičení sloni ve výběhu opět "osiří". V horkých letních dnech je ošetřovatel ochlazuje proudem studené vody, při kterém dochází i k napájení.

Při odpoledním zavírání slonů ošetřovatelé nejprve ze slonů ometou písek a odvedou je z výběhu do pavilonu. Tady je vodou osprchují a napojí, uváží na řetězy , podají připravené krmení (tráva, seno, ovoce, zelenina, rýže, tvrdý chléb), ošetří chodidla a citlivá či poraněná místa sloní kůže. Po zdvihnutí hydraulických kůlů odvážou slony ze řetězů, rozloučí se s nimi a odchází uklidit výběh.